Harry Potter i Komnata Tajemnic – recenzja

„Harry Potter i Komnata Tajemnic” to drugi tom z cyklu powieści o młodym czarodzieju autorstwa J.K. Rowling i kontynuacja pierwszej części „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”

Druga część opowieści rozpoczyna się w wakacje, które Harry spędza samotnie w domu wujostwa i z niecierpliwością oraz tęsknotą czeka na rozpoczęcia roku szkolnego i upragniony wyjazd do szkoły. Tam czuje się znacznie lepiej, w swoim świecie, w którym jego odmienność jest na porządku dziennym i nie budzi niczyjej odrazy, jak to ma miejsce wśród jego najbliższych.

Chłopiec spędza czas w swoim pokoju i jest zupełnie pewien, że jego przyjaciele ze szkoły, Ron i Hermiona zdążyli o nim zapomnieć, nie ma z nimi żadnego kontaktu. Chwilami wydaje mu się, że ostatni czas był tylko cudownym snem.

Zapowiedź kłopotów

Pewnego dnia w pokoju Harry’ego niespodziewanie zjawia się domowy skrzat Zgredek, który stara się nakłonić chłopca, by ten nie wracał do szkoły. Twierdzi bowiem, że dojdzie tam do straszliwych wydarzeń i nie chce by Harry’ego spotkało coś złego. Wychodzi na jaw też, że to on przechwycił listy od jego przyjaciół. Harry jednak nie zgadza się na to. W konsekwencji skrzat używa magii w obecności mugoli (niemagicznych ludzi) za co zostaje ukarany przez wujostwo zakazem opuszczania domu. Z pomocą przychodzi mu Ron wraz braćmi i chłopiec szczęśliwie wraca do Hogwartu.

Nowy początek

Początek szkolnego roku nie obfitował w nadzwyczajne wydarzenia. Uczniowie poznają nowe tajemnice magii, spędzają wspólnie czas. Dopiero w Halloween dochodzi do dramatycznych wydarzeń, a na jednej ze ścian zamku pojawia się złowrogi napis głoszący, że legendarna Komnata Tajemnic została otwarta, a więzionego w niej potwora uwolniono.

Po tym wydarzeniu nastąpiły ataki na uczniów, nie będących czarodziejami czystej krwi. Ogłoszono też, że jeśli ataki nie ustaną szkoła zostanie zamknięta. Zaczęto też podejrzewać o ataki Harry’ego, gdyż okazało się, że rozumie on i posługuje się mową wężów. W ręce młodego czarodzieja trafia też tajemniczy dziennik Riddle’a, który okaże się rzeczą kluczową dla całej historii. Harry, Ron i Hermiona jednak nie poddali się i rozpoczęli niebezpieczne śledztwo, dzięki któremu odkryli, gdzie znajduje się Komnata Tajemnic. Tam Harry zabija bazyliszka i niszczy dziennik Riddle’a, źródło zła.

Warta akcja i przystępny język

Zaletą książki niewątpliwie jest wartka akcja i język przystępny dla każdego, niezależnie od wieku. Pomaga ona jeszcze bardziej poznać bohaterów, ich charaktery i relacje między nimi. Bardziej poznajemy też magiczny świat Hogwartu, jego sekretne zakamarki, historie jego powstania oraz relacje między założycielami szkoły. Kolejną jej cechą jest też to, że ta część jest trochę bardziej mroczna niż jej poprzedniczka, chociaż nie brakuje w niej elementów humorystycznych i wzruszających.

Wciągająca powieść

„Harry Potter i Komnata Tajemnic” jest książką niezwykle wciągająca i sprawiającą, że chce się po nią sięgać wielokrotnie, by na nowo poczuć ów dreszczyk emocji związany z lekko mroczną stroną powieści. Powieść ponownie pokazuje też, jak ważne w życiu są przyjaźń, odwaga i wiara w dobro.