Harry Potter i Więzień Azkabanu – recenzja

Harry Potter i Więzień Azkabanu” to kolejny, trzeci już tom z siedmioczęściowego cyklu powieści o przygodach małego czarodzieja autorstwa J.K Rowling.

Na tropie przygód

Harry po raz kolejny spędza wakacje u wujostwa. Oprócz złego traktowania przez wujka,ciocię i kuzyna chłopiec dodatkowo musi znosić docinki ze strony kolejnej cioci Marge. Chłopcu w końcu puszczają nerwy i postanawia on opuścić dom wujostwa. W ten sposób udaje mu się dotrzeć do pubu – Dziurawego Kotła, gdzie mieszka do końca wakacji i poznaje samego Ministra Magii. Razem z przyjaciółmi Ronem i Hermioną wyjeżdża by kontynuować nauke w Hogwarcie. Ich spokój burzy wiadomość o ucieczce z Azkabanu niezwykle groźnego mordercy Syriusza Blacka, który był sprzymierzeńcem Voldemorta. Syriusz Black dawno temu został oskarżony o przyczynienie się do śmierci rodziców Harry’ego. Wkrótce okazuje się także, że jest on chrzestnym ojcem chłopaka. Wszyscy starają się chronić Harry’ego przed niebezpieczeństwem, a on sam dodatkowo zmaga się złowrogimi przepowiedniami o swojej śmierci, którymi raczy go nauczycielka wróżbiarstwa. Kolejnym kłopotem dla Harry’ego są jego odczucia, gdy znajduje się w pobliżu dementorów, strażników z Azkabanu. Przypominają mu oni najstraszniejsze wspomnienia z dzieciństwa. Chłopak chcąc się przed nimi obronić, wraz z nowym profesorem zaczyna dodatkową naukę obrony przed czarną magią.

Poszukiwanie prawdy

Jednocześnie wraz z przyjaciółmi stara się dowiedzieć prawdy na temat Syriusza i powiązań jakie miał on z rodzicami Harry’ego. Nic nie jest takie, jakim by się wydawało. Chłopak jest przekonany, że to Syriusz wydał swoich przyjaciół a rodziców chłopca Voldemortowi skazując ich na śmierć. Prawda jednak okazała się inna. Rodziców wydał inny przyjaciel i upozorował własną śmierć, by podejrzenia padły na Syriusza. Gdy wychodzi na jaw, że Black niesłusznie został skazany na Azkaban, za morderstwo, którego nie popełnił, Harry postanawia mu pomóc. Gdy Syriusz po raz kolejny zostaje aresztowany, młody czarodziej wraz z Hermioną cofa się w czasie, by odwrócić tok wydarzeń, uwolnić Black’a z więzienia i pozwolić mu być wolnym.

Baśń i horror w jednym

„Harry Potter i Więzień Azkabanu” to powieść, w której baśń łączy się z horrorem, powieścią detektywistyczną i psychologiczną. Akcja jest wartka, pełna niespodziewanych zwrotów akcji. Dodatkową cechą jest jej mroczny nastrój. Magiczny świat Hogwartu staje się coraz bardziej rozbudowany, tajemniczy i mroczny, smaku dodają nowe postacie, zwierzęta, przedmioty, a także nowe wątki. Bardzo wyraźnie widać, że główni bohaterowie zaczynają dorastać i patrzeć na świat nieco inaczej, bardziej dojrzale i zdając sobie sprawę, że życie nie jest zawsze kolorowe. Wydarzenia z powieści pozwalają bohaterom zajrzeć w głąb siebie by lepiej poznać swoje wnętrze Książka pokazuje też, że nawet w świecie czarodziejów istnieje coś takiego, jak nietolerancja, a każdy „odmieniec” jest traktowany z pogardą i musi żyć w odczuciu odrzucenia. Rowling po raz kolejny udowadnia, że najważniejszymi cechami życia są miłość, przyjaźni i odwaga.